Search here...
TOP
Lifestyle

Čo je to splitboarding a prečo sa ho oplatí vyskúšať?

Spojenie snowboardingu a skialpinizmu sa v posledných rokoch dostalo do povedomia už aj na Slovensku. Čím ďalej, tým viac si nachádza priaznivcov, najmä z radov snowboardistov. Ako sa na splitboarde jazdí, sme sa rozhodli vyskúšať na vlastnej koži. O tom, ako hodnotíme deň strávený so splitboardami XV Sushi a  XV MAGTEK od Rossignolu sa dočítate v nasledujúcom článku. 

O kúpe splitboardov uvažujeme už dlhšiu dobu a keďže sa nám naskytla príležitosť otestovať ich naplno, radi sme ju využili. Tím z Rossignolu nám všetko vysvetlil. Ukázali nám, ako splitboard pripraviť pred výstupom a ako ho opätovne poskladať. Manipulácia s viazaním bola fakt jednoduchá.

Aké splitboardy sme testovali? 

Na testovanie som si vybrala XV Sushi, ktorý ma oslovil nezvyčajným tvarom pripomínajúcim rybu. Nikolasa oslovil viac XV Magtek. Keďže som nikdy predtým spliboarding neskúšala, prekvapila ma váha dosky, keď som ju prvý raz zdvihla. Tá je oproti all-mountainovej klasike trošku ťažšia. To, ako ľahko sa rozkladajú, bolo ďalšie z prekvapení. Rossignol v posledných rokoch fakt zamakal na vychytávkach a naozaj zjednodušil manipuláciu s kitmi a viazaním.

Ako splitboard pripraviť na výšľap? 

Pred výstupom sme jednoducho splitboard rozdelili na 2 lyže a nalepili sme pásy. Tie je potrebné nalepiť na suchú lyžu zbavenú snehu a vlhkosti, aby nedošlo k odúvaniu pásu. Následne je potrebné prehodiť viazanie do polohy na šľapanie. Potom si treba rozložiť skialpinistické paličky, pripevniť si nohy do viazaní a začať šľapať.

Náš prvý výšľap na Solisko

Pri výšľape sme si regulovali sklon nohy jednoducho – vyklápaním a sklápaním pätiek. Techniku zvládne každý, je to fakt jednoduché. Počasie trošku hnevalo a kedže sme splitboard skúšali prvýkrát, rozhodli sme sa pre jednoduchý výstup na Solisko. Trasa pre ski touring je pekne vyznačená tabuľami, takže vždy viete, kam zabočiť. Nasmeruje vás to na chvíľu aj cez les, čo bolo úplne krásne – kráčať medzi stromami, v tichu a bez lyžiarov. Na miestach kde trasa križuje svah treba byť ohľaduplný a premyslieť každý krok, aby nedošlo k zbytočnému stretu s lyžiarom či snowboardistom.

Lyže dobre rozkladali váhu a kráčalo sa ľahko. Na nový pohyb si treba len zvyknúť, po pár metroch to už vôbec nevnímate. Lyže sú špičkami od seba, čo prináša istotu, že sa nebudú križovať.

Zloženie splitboardov pre zjazd

Po zaslúženom oddychu na chate Solisko bolo potrebné lyže spojiť. Ak si myslíte, že ide o namáhavý hodinový postup, mýlite sa. Netrvalo nám to dlhšie ako 3 minúty pri jednom splitboarde. Ešte pred samotným spájaním sme odlepili pásy, nalepili ich na fóliu a odložili do vaku. Následne sme odmontovali viazanie tak, že sme uvoľnili prednú a zadnú poistku a viazanie sme jednoducho vytiahli. Potom sme dosku spojili háčikmi na ich nose a chvoste a opäť nasadili viazanie, tentoraz do kolmej polohy pre zjazd.

Manipulácia je naozaj ľahká a radosť z toho, že si jazdu po výšlape zaslúžite, je nenahraditeľná. Jazdu sme si naplno užili a vychutnali. Pred zjazdom sa stačí jednoducho zapnúť do viazania ako na klasickom snowboarde a ide sa dole. Bohužiaľ, keďže počasie nevyšlo, bolo dosť mokro a po prašane ani chýru, ani slychu, využili sme pre zjazd okraje zjazdoviek, kde bolo snehu viac. Doskám sa upravený povrch zjazdovky nepáči, kedže sú prednostne určené na freeride. Na doske som sa cítila úplne sebaisto. Mala som pocit, že jej šírka mi dodávala istotu v oblúkoch, kde skvelo držala aj pri menšej námahe. Keďže som nižšia, veľmi mi vyhovovala aj dĺžka dosky. 

 

 

Splitboardy nám naozaj učarovali a ďalšiu sezónu zvažujeme ich kúpu. Ostáva dúfať že ďalšia zima prinesie viac snehu a lepšie podmienky pre splitboarding. Tak čo plánuješ splitboarding niekedy vyskúšať? Alebo sa mu aktívne venuješ každú sezónu? Rada si prečítam tvoj názor v komentároch 🙂 

Na záver dňa ešte milé stretnutie. Ďakujeme chlapci za fotku, je super!

blogiva

»