Search here...
TOP
Lifestyle Nezaradené

Moje malé kroky pre viac eko domácnosť

Niekedy stačí pár malých krokov a ak by ich urobil každý z nás, prispeli by sme k lepším zajtrajškom. Nie som žiaden „eko bio zero waste profesionál“ takže sa za prípadné chyby vopred ospravedlňujem. Jedného dňa som sa jednoducho rozhodla zanechať po sebe čo najmenej odpadu, keď už sa viem sprchovať tých 20 minút – prisahám, že na tom pracujem a už je to kratšie a kratšie. Prečítaj si teda mojich pár tipov pre eko domácnosť, ktoré som vyskúšala.

Nezničiteľná plátená taška

Prvá vec, ktorá ma naozaj presvedčila o tom, že to asi fakt ide bola táto nezničiteľná plátená taška od mojej sestry. Ušila mi ju pred pár rokmi na Vianoce a odvtedy brázdnime svet spoločne. Poslúžila mi ako plážová taška na dovolenkách, ako nákupná taška ale zvláda aj rýchle balenie na chalupu, kedy do nej proste všetko šmarím a vypínam. Keď to číta moja sestra – Zuzi poprosím si ešte jednu 😀

Textilné odličovače

Po taškách, vďaka ktorým doma neskladujeme žiadne hnusné igelitky prišiel ďalší produkt, ktorý už používam dlho – textilné odličovacie tampóny. Prednedávnom som si dokonca dokúpila ďalšie balenie, čo vrelo odporúčam, keďže perieme naozaj raz týždenne a stalo sa mi, že som ich mala všetky v špinavom prádle a nebolo čím si odlíčiť oči. Ja používam značku TWO cosmetics – tampóny sú nezničiteľné, periem ich bežne na 60°. Jeden malý trik – stávalo sa mi že sa mi zasekávali pri dvierkach práčky a nevyprali sa tak poriadne. Takže teraz ich jednoducho periem vo vrecku na spodné prádlo, čo má ešte jednu výhodu – nevypadávajú vám pri vešaní prádla na zem a trávnik pod balkónom 😀

Ekologickejšie umývanie riadu

Ďalšia vec, ktorá ma dlhšie iritovala boli kapsule do myčky. Preto som sa rozhodla zaobstarať radšej eko prášok, soľ a leštidlo v papierových krabiciach a z ľahko biologicky rozložiteľných surovín, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Od rovnakej značky sme už dlho používali prostriedok na umývanie riadu, ktorý je vhodný aj na umývanie ovocia a zeleniny, čo je super napr. ak radi pečiete zemiaky v šupke alebo máte nejaké tropické ovocie, ktoré zvyknú byť viac postrekované.

Ďalšia super vec pri umývaní riadu je naša LOOFKA. Ide v podstate o vysušenú tekvicu, ktorá má vlastnosti hubky na riad. Keďže riad často ručne neumývame 1 loofka nám vydrží aj dlhšie ako je uvedené na obale (píšu 3 týždne).

No a posledná super vec, ktorú si už musím aj doobjednať je krémový deodorant od Dulcie. Perfektne vonia a funguje – jediná vec, ktorá mi bránila, bola moja pamäť – áno zabúdala som si ho niekedy dať, keďže je taký mrňavý a mám ho hodený v šuflíku. Potom som si musela dať bežný od kolegyne Edity v práci a to už nebola tá eko bio cesta ako som chcela. PS: Eda diky že si a máš ten svoj vždy v šuflíku. Je to v našom kancli ale záchrana pre nás obe, uznaj 😀 Skúšala som od Dulcie aj pomerne širokú paletu kozmetiky, bohužial som sa pre zhoršené akné vrátila k značke La Roche Posay. Dulcia pre mňa ale stále ostala srdcovkou – ich deodorant, masky či zinkovú mastičku milujem.

Textilné vreckovky

Posledná vec, ktorú vám tu ale fotiť nebudem, sú moje textilné vreckovky. Presne tie také ako má aj moja babka a mamka. Parádna vec ak si alergik alebo ako darček pod stromček. Vonku používam jednorázové vreckovky, keďže mi nepríde úplne komfortné vytiahnuť tam vreckovku – inak to je hrozné, že to takto beriem, no ale čo už. Aspoň doma ale znižujem týmto spôsobom spotrebu servítok. Inak mega je mať plátenú vreckovku na snowboarde alebo lyžiach – žiadne rozmočené servítky po vreckách. Plus keď si rozbiješ nos pod Chopkom zíde sa na zástavu krvi – odskúšané 😀

Ak teda premýšlaš nad niektorým z týchto produktov smelo do toho. Ako býva na Slovensku zvykom sú bio/ eko produkty o čosi drahšie, ale keď si to prepočítaš na dlhšie obdobie naozaj je to oveľa výhodnejšie 🙂 Rada hovorím, že radšej urobiť aspoň niečo, ako nič.

Používaš nejaké udržatelnejšie produkty pre eko domácnosť? Ak áno nechaj mi tip v komentároch, rada sa inšpirujem 🙂

blogiva

«

»