Search here...
TOP
Travel

Víkend na Muránskej planine a Prednej hore

Keďže sme ešte v piatok večer nevedeli ako tento nečakaný výlet dopadne, ostali sme milo prekvapený. Muránska planina je naozaj čarovný kraj, ktorý sa oplatí navštíviť. Samozrejme najznámejšou atrakciou je Lúka plná sysľov (a somárov). Tú sme navštívili hneď v sobotu ráno. Auto sme nechali zaparkované pod Prednou horou, keďže sme sa tam plánovali ubytovať. K lúke na Muránskej planine sa odtiaľ dostanete buď turistickou cestou alebo asfaltovou cestou pre autá. Cez les vedie dosť krkolomná červená trasa, ktorá je skôr vhodná pre peších ako cyklistov.

Muránska planina, hrad a buchty

Po návšteve sysľov sme sa osviežili v dedine, kde nájdete vychýrené Muránske buchty, ktorými je Muránska planina známa. Odtiaľ sa po červenej dostanete asfaltovou cestou na Veľkú lúku. Stúpanie je dosť vyčerpávajúce, najmä v teplé dni, takže určite odporúčame mať so sebou dostatok tekutín a nejakú sladkosť na dodanie energie.

Po dlhšom stúpaní sa dostanete na Veľké lukú k rozcestníku. Odtiaľ sme sa vybrali k Muránskemu hradu. Bicykle odporúčame nechať pri chate pod hradom, preto si nezabudnite zámky. Odtiaľ sa za 15 minút dostanete priamo k bráne na hrad. Areál zrúcaniny je veľmi pekne udržiavaný a vďaka dobrovoľníkom odkrýva krásne zákutia. Z hradu je naozaj očarujúci výhľad na okolie 🙂

Chata pod hradom

Po vychutnaní výhľadov schádzame späť k bicyklom a Chate pod hradom, kde sme si dali rýchly obed v podobe chutnej kapustnice. Tá perfektne doplní energiu a minerály, ktoré po ceste vypotíte. Najedení a odýchnutí pokračujeme späť na rázcestie na Veľkej lúke. Odtiaľ pokračujeme cez krásne lúky (po červenej) okolo muránskych koní, ktorými je Muránska planina taktiež známa. Príjemnou asfaltovou cestou sa dostávame po napojení sa na modrú značku až do Javorinky. Odtiaľ sa na Prednú horu dostanete bohužial iba po ceste s premávkou aút cez Muránsku Hutu, kde sa odporúčame zastaviť pri vodopádiku vedľa cesty a príjemne sa ochladiť.

Predná hora

Na Prednej hore nakladáme bicykle a autom sa presúvame k nášmu ubytovaniu, ktoré sme vybavili naozaj na poslednú chvíľu. Ubytovali sme sa v apartmánoch Planina. Majiteľ je naozaj srdečný človek a všetko nám s nadšením poukazoval. Odporučil nám ochutnať pivká v pivovare Predná hora, ktorý sa nachádza hneď vedľa apartmánov. Takže po výdatnej sprche vedú naše kroky práve na terasu pivovaru, kde si k ochutnávke pív doprajeme aj perfektnú pizzu. Do wellnesu sme sa bohužial kvôli korone nejak neodvážili. Večer sme radšej strávili dlhou prechádzkou v okolí, kde sa nachádzajú chaty a samozrejme známa liečebňa v kaštiely.

V nedeľu ráno sa po raňajkách presúvame na Javorinku, odtiaľ po červenej prichádzame na Veľkú lúku. Tentokrát odbočujeme do prava a smerujeme na vrchol Poludnica. Ten ponúka krásne výhľady a v nedeľu ráno naozaj zíval prázdnotou. Chvíľami sme sa radšej hlasnejšie rozprávali, aby sme neprekvapili nejakého maca či diviakov. Na vrchole sú pekné miesta na piknik, takže nezabudnite proviant 🙂

Po oddychu sa vraciame späť k autu, ktorým sa presúvame do Telgártu. Tu si vychutnáme obed v jednej z kolíb, kde nechávame aj auto. Následne sadáme na bicykle a presúvame sa cez dedinu do Šumiacu. Šumiac je typická slovenská dedinka s drevenicami, z ktorej sa plynuje môžete po modrej presunúť až na Kráľovu hoľu. Zo Šumiaca sa vraciame po asfaltovej ceste do Telgártu, kde náš výlet končí kávou v úžasnej kaviarni Depo cafe Telgárt, ktorá je umiestená v historickom vlakovom vozni s výhľadom na Chmarošký viadukt – odporúčame zastaviť sa 🙂

Príjemne unavení, no zároveň psychicky oddýchnutí sa vraciame domov. Muránska planina a jej priľahlé okolie nám učarovalo a určite sa sem ešte raz vrátime, keďže je naozaj čo navštíviť.

Boli ste už v tomto kraji alebo to ešte len plánujete?

Ak namiesto Slovenska plánujete dovolenku napríklad v Chorvátsku, možno vás zaujme môj článok o Šibeniku a cyklotrasách v jeho okolí.

blogiva

«

»