Search here...
TOP
Travel

Chorvátske mesto Šibenik – čo vidieť?

Šibenik Chorvátsko

Šibenik je naozaj čarovným mestom s krásnymi uličkami a kaviarniami na každom rohu, ktoré sa oplatí navštíviť. Ak premýšlaš nad jeho návštevou pripravila som si pre teba zoznam 5 zaujímavých miest, ktoré stoja za pozornosť.

Ak plánujete ostať v Šibeniku na viac dní, odporúčam ubytovať sa priamo v centre. My sme si ubytovanie našli cez Airbnb – Chorváti pekne rozbehli biznis cez túto platformu a ponúkajú skvelé ubytovania za super ceny. Bývali sme uprostred historického centra pod stredovekou pevnosťou, odkiaľ bolo všade blízko. Viac fotiek a info o ubytovaní, ktoré sme vyskúšali nájdete tu:  https://sk.airbnb.com/rooms/36710984?source_impression_id=p3_1583697440_Q%2FNr6FwzWmpcO6%2Bi

1. Kupalište Jadrija

Počuli sme viacero názorov na to, že má Šibenik iba jednu malú mestskú pláž a nie je kde sa poriadne okúpať. My sme sa však opýtali domácich a tí nam prezradili, kam zmizli počas horúcich dní všetci chorváti. Medzi domácimi je veľmi obľúbené kupalište Jadrija, kde majú pre svoje rodiny postavené prázdninové domy. Dostanete sa tam lodným taxíkom z prístavu Šibenika za pár minút a naozaj symbolické 12 kn/ jedna cesta.

Po príchode sme ostali trošku sklamaný, avšak stačilo sa prejsť pár minút a našli sme krásnu vyľudnenú pláž, ktorú sme mali takmer celý deň sami pre seba.

Stačí ísť smerom k Olive Garden Camp Resort, pred ktorým sa táto pláž rozprestiera. Je tam malý plážový bar, ktorý vám vystačí na celý deň – najesť sa môžete v pizzerii Maslina, ktorú sme objavili v blízkosti zastávky taxíka. Samozrejme na hlavnej pláži sa nachádza aj pár barov, reštaurácií či zmrzlináreň – sú však viac preľudnené ako miesta, ktoré opisujem vyššie. 

Šibenik pláže

2. ST. Nicholas Fortress na bicykli

Jeden z dní sme strávili celý na bicykloch a preskúmali cyklotrasy v meste Šibenik a jeho okolí. Jedna z nich viedla k pevnosti Nicholas fortress. Niektoré časti boli poriadne strmé, ale stálo to za perfektné výhľady.

Samozrejme sme po ceste našli malú pláž kde sme sa okúpali a potom sme pokračovali k pevnosti. Ale pozor na pevnosť sa zo súše nedostanete! Jediný spôsob je zaplatiť si výlet loďou a so sprievodcom. Je to chorvátske opatrenie kvôli vandalom a neprispôsobivým návštevníkom.

ST. Nicholas Fortress

Od pevnosti sme pokračovali k 2 jazerám – Mala Solina a Veliko jazero, ktoré sa nachádzajú blízko pevnosti. Osviežii sme sa v kaviarni Palma v prístave a vychutnali si poobedné kúpanie na pláži Solina. Cestou späť sme narazili na uzáveru cyklotrasy, museli sme prejsť cez rozostavanú asfalovú cestu, ktorú v tejto časti začali stavať. Ešte pred zotmením sme sa vrátilo na ubytovanie a zhodnotili že na pár nepríjemností so značením tejto cyklotrasy to bol perfektne strávený deň.

3. Banj Beach

Banj Beach je typická mestská pláž situovaná uprostred mesta Šibenik, plná detí a turistov. Nachádza sa na nej reštaurácia a môžete si prenajať aj lehátko. My sme ju využívali najmä v poobedných hodinách, keď sme sa vrátili z výletov a kúpali sa pri západe slnka. Je z nej veľmi pekný pohľad na historické centrum, ktorý jej dodáva skvelú atmošku a z ktorého máme tieto 2 fotky 😀 

4. Ranná káva v botanickej záhrade 

Ak sa ubytujete v cetre Šibenika, budete mať do tejto botanickej záhrady na skok. My sme tu začínali jeden z ďalších slnečných dní pri dobrej káve. Ide o zrekonštruovanú kláštornú záhradu z 18. stroočia. V minulosti slúžila najmä na pestvoanie úžitkových rastlín, korenia aliečivých byliniek. Dnes sa v jej prietoroch nachádza kaviareň so zmrzlinárňou kde sa príjemne schováte pred slnkom. Vstup do záhrady je voľný. 

Šibenik Botanická záhrada

5. Vinárstvo RAK

Toto milé rodinné vinárstvo nás veľmi prekvapilo. Ochutnali sme typické chorvátske dobroty, podegustovali pár vín a pokecali s domácimi. Vinárstvo má aj veľmi pekný interiér, takže určite odporúčame v sychravejšie dni. Personál je veľmi milí a z ich rozprávania cítiť, že vínom naozaj žijú. Pár fliaš sme si zobrali aj domov a kúpili ich ako suvenír rodine, keďže nám príde lepšie priviesť niečo chutné namiesto magnetky. 

Vinárstvo Šibenik

Plus tip navyše – v blízkosti sa nachádza aj sokoliarska škola, ktorú sme mali v pláne navštíviť avšak časovo sme to nestihli. Verím, že sa raz do Šibenika vrátime a budeme mať príležitosť ju navštíviť. 

Na záver musím uznať, že máme s Nikolasom iný pohľad na svet a jeho fotky z ciest ma nikdy neprestanú udivovať:

Verím, že sa ti moje tipy na to, čo vidieť v Šibeniku páčili! Ak si aj ty navštívil Šibenik a máš nejaký zaujímavý tip, šup s ním do komentára 🙂

blogiva

«

»